خانه / صفحه اصلی / تجربه اسپانیا در توسعه پایدار کشاورزی در منطقه آلمریا

تجربه اسپانیا در توسعه پایدار کشاورزی در منطقه آلمریا

 

کشاورزی یکی از مهمترین بخشهای اقتصاد هر کشوری است و عدم بهره‌مندی از آن سبب ضعف آن کشور در زمینه روابط بین الملل خواهد شد. کشورهایی که بتوانند امنیت غذایی خود را تامین کنند خواهند توانست روابط خود را با سایر کشورها براساس قدرت و نه از روی ضعف انجام دهند.
عوامل مختلفی سبب شده که کشاورزی از حالت سنتی خود فاصله بگیرد و تبدیل به یک بخش مدرن در جوامع غربی شود که متاسفانه کشور ایران نتوانسته است با این تغییرات همگام باشد.

یکی از کشورهایی که توانسته کشاورزی را به صنعتی پردرآمد برای خود تبدیل کند کشور اسپانیا است. این کشور توانسته است با بهره گیری مناسب از این فرصت، جایگاه مناسبی را در حوزه صادرات محصولات کشاورزی بدست بیاورد. این کشور بخش اعظمی از صادرات خود را مدیون بخش کشاورزی است، بخشی که توانسته یکی از مدرن ترین و به روز ترین صنعت‌های این کشور باشد و خود را همگام با سایر کشورها در این زمینه پیش ببرد.

شناخت درست از صنعت کشاورزی اسپانیا و استفاده کافی از فضای دیپلماسی بین دو کشور سبب خواهد شد که انتقال فناوریهای لازم برای صنعت کشاورزی ایران صورت گیرد و روابط ایران با این کشور افزایش یابد و زمینه‌ساز افزایش مبادلات تجاری و سرمایه گذاریهای مشترک گردد و جهانی شدن کشاورزی ایران را سرعت بخشد.

✅ منطقه آلمریا در جنوب اسپانیا برخلاف بسیاری از مناطق اروپا از سرسبزی کمتری برخوردار بوده و دارای شرایط آب و هوایی خشک تری است. این منطقه از اسپانیا که در سواحل شمالی دریای آلبوران قرار گرفته از بهره‌وری پایین تری در محصولات خود برخوردار است و رطوبت کم موجود در خاک آن بر این امر افزوده است.

اما کشاورزان این منطقه در مقابل این شرایط آب و هوایی کوتاه نیامده و سعی در رفع این مشکلات داشته اند و سرانجام به خوبی توانسته اند رویای خود در این زمینه را جامه عمل بپوشانند و کشاورزی را در منطقه خود گسترش دهند و نام منطقه خود را جهانی کنند.

آنها توانسته اند با ایجاد گلخانه ها در حجم انبوه به تولید انواع محصولات صیفی‌ و سبزی بپردازند و علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار در منطقه خود، ارز آوری خوبی برای کشور خود داشته باشند.

این منطقه از اسپانیا که به دریای پلاستیک معروف است توانسته سهم مهمی در اقتصاد کشور اسپانیا داشته باشد و نقش اجتماعی این منطقه را افزایش دهد. منطقه ای که یکی از چندین تولید کننده انواع صیفی‌ در قاره اروپاست و درحال حاضر متراکم ترین منطقه گلخانه ای جهان است که بیش از ۵۰ سال از تاسیس اولین گلخانه آن می گذرد.

گلخانه های این منطقه از اسپانیا توانسته درآمد خوبی را برای کشاورزان ایجاد کند که ناشی از بهره‌وری بالای آنها در مقایسه با سایرین بوده است. این موضوع سبب شده که عایدی گلخانه ها در مقایسه با سایر گلخانه های اسپانیا بالاتر باشد و از ارزش بیشتری برخوردار باشد.

این گلخانه ها در مقایسه با گلخانه های کشور هلند به عنوان یکی از مطرح‌ترین کشورها در این حوزه از انرژی کمتری مصرف می کنند و این موضوع سبب شده گلخانه های آلمریا از یک فرصت و مزیت رقابتی خوبی در بازارهای اروپا برخوردار شوند و فرصتی طلایی را برای فاصله گرفتن اقتصاد اسپانیا از رکود ایجاد کنند.

در منطقه آلمریا ۲۸۵۷۶ هکتار گلخانه زیر کشت قرار گرفته که حجم تولید محصولات آن حدودا به ۲.۶ میلیون تن می رسد که ارزش آن حدود ۱۵۲۸ میلیون یورو است. بخش زیادی از محصولات تولید شده در این گلخانه ها صادر می شود که حدود ۷۰ درصد حجم تولیدی را شامل می شود. کشورهای اصلی مقصد صادرات این گلخانه ها آلمان، فرانسه، هلند و انگلستان بوده است.
محصولات تولیدی این گلخانه ها شامل گوجه فرنگی، فلفل، خیار، کدو سبز، هندوانه، خربزه، بادنجان و لوبیا بوده است که هر کدام در انواع مختلفی تولید شده است تا بتواند پاسخگوی علایق مشتریان استفاده کننده از محصولات این گلخانه ها باشد. .

سرمایه گذاری و ایجاد مناطق کشاورزی گلخانه ای متمرکز و زنجیره تامین مرتبط با آن می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال و ثروت آفرینی چندین برابر برای کشاورزان و مردم، مصرف آب را در کشاورزی شدیدا کاهش داده و به حفظ پایداری اجتماعی و زیستی کمک نماید.
/ایسنا
🆔 @RuralWomenIssues 👩‍🌾

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.