خانه / وبلاگ / مشارکت زنان در برداشت آب باران در السالوادر

مشارکت زنان در برداشت آب باران در السالوادر

 

پروژه برداشت آب باران در سال ۲۰۱۶ به عنوان ابتکار زنان دره جیبوآ، واقع در منطقه نیمه مرکزی السالوادور آغاز شد.  این کار پس از شرکت زنان در کارگاهی در مورد سیستم های برداشت آب باران که توسط GWP آمریکای مرکزی برگزارگردید آغاز شد.
با پیشنهاد و مشاوره کارشناسانGWP  بنیاد توسعه ملی السالوادور FUNDE)   بر برداشت آب باران تمرکز کرد.
در ارزیابی GWP  برداشت آب باران  راه حلی ممکن برای رفع کمبود آب در نظر گرفته شد که به ویژه زندگی زنان و دخترانی تهیه آب خانواده از مسافت های دور و با صرف زمان زیاد بر عهده شان بود را تحت تأثیر قرار میداد.

این پروژه با مشارکت GWP Central America، شرکت Amanco السالوادور و دولت های محلی راه اندازی شد. با حمایت استرالیایی Aid و Young Water Fellowship ادامه یافت. در سال ۲۰۱۹، جایزه ای را به دلیل اتخاذ بهترین شیوه ها در استفاده از آب از وزارت محیط زیست و منابع طبیعی دریافت کرد و شرکای درگیر در این پروژه به متخصصان برداشت آب باران در السالوادور تبدیل شدند.

تغییرات ایجاد شده توسط این پروژه عبارتند از:

۱٫ استفاده از فناوری کارآمدتر، یعنی یک سیستم همه کاره متشکل از یک کیسه ژئوممبران با ظرفیت ذخیره آب ۲۵۰۰۰ لیتر، که در مقایسه با سایر سیستم های ذخیره آب صرفه جویی قابل توجهی را به همراه دارد و نشان دهنده یک جایگزین کم هزینه است؛

۲٫ تشویق زنان به شرکت در پروژه هایی که به طور سنتی در آن مشارکت نمی کردند، در طی پروژه آنها نصب سیستم های برداشت آب  و نظارت و مدیریت آب برداشت شده توسط سیستم های نصب شده را آموختند.

۳٫  ترویج بیشتر برداشت آب باران به عنوان یک تعهد سیاست عمومی برای پاسخ به کمبود آب در نظر گرفته شد و مشارکت شرکتهای خصوصی نه تنها به عنوان تامین کننده، بلکه به عنوان یک متحد فنی نیز گامی مهم بود.

اثرات تغییر آب و هوا در آمریکای مرکزی و تأثیر آن بر توزیع بارندگی در طول سال شامل دوره های طولانی خشکسالی و سیل است. بنابراین برداشت آب باران به سازگاری با خشکسالی کمک می کند و به خانواده ها این امکان را می دهد که آب را در طول فصل باران جمع آوری کنند تا در فصل خشک از آن استفاده شود.

این ابتکار به یک امر اجتماعی مهم منجر شد. مشارکت زنان به عنوان گروه‌های کم‌نماینده که تا حد زیادی مسئول تأمین آب برای خانواده‌های خود هستند  قابل توجه است. زنان همیشه در پروژه‌های آب پنهان مانده اند. توجه به زنان در این پروژه باعث شد که شرکت خصوصی مشارکت کننده نقش خود را در مدیریت پروژه نه تنها به‌عنوان یک ارائه‌دهنده، بلکه به عنوان بخشی از تلاش‌های مسئولیت اجتماعی شرکتی خود افزایش دهد.
اما مهم ترین چالش در این پروژه، هماهنگی با دولت های محلی بود.

تیم موسسه نه تنها باید تکنولوژی مورد استفاده در سیستم برداشت آب بلکه اجرای پروژه های آب، فاضلاب و بهداشت (WASH) را نیز مطالعه می کرد.
همچنین بخش اجتماعی شامل آموزش شهروندان در مورد حکمرانی، مشارکت شهروندان و فرآیند مشارکت‌سازی  در کنار دانش فنی لازمه تداوم این فعالیت‌ها بود که انجام شد.

علاوه بر این آموزش تولید محتوی رسانه ای و تهیه مجلات خبری برای به اشتراک‌ گذاشتن تجربیات و اطلاعات با جوامع مختلف نیز بخشی از برنامه‌های آموزشی بود./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.