خانه / صفحه اصلی / پروژه احیای مناظر جنگلی و اراضی تخریب شده در کرمان

پروژه احیای مناظر جنگلی و اراضی تخریب شده در کرمان

 طرح احیای مناظر جنگلی و اراضی تخریب شده (RFLDL) که توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اجرا شد، با موفقیت به پایان رسید و مسیر جدیدی را برای مدیریت پایدار زمین در ایران رقم زد.

کارگاه پایانی این پروژه در تاریخ ۵-۶ مهرماه در استان کرمان برگزار شد. یوباک دهوج جی سی، نماینده موقت فائو در ایران، طی پیامی از تلاش‌های مشترک همه ذینفعان درگیر در این پروژه قدردانی کرد و بر اهمیت هماهنگی مدیریت منابع طبیعی و حفاظت از محیط زیست با توسعه اجتماعی-اقتصادی تاکید کرد.

جی سی توضیح داد که پروژه احیای مناظر جنگلی و اراضی تخریب شده که در سال ۲۰۱۱ آغاز به کار کرد، بر احیای اکوسیستم های تخریب شده، کاهش تخریب زمین و بهبود معیشت محلی در دو استان کرمان و خراسان جنوبی متمرکز بوده است.

وی خاطرنشان کرد: از طریق این طرح تحول‌آفرین، چندین دستاورد قابل توجه از جمله توانمندسازی جوامع محلی، تقویت کشاورزی پایدار، حفظ تنوع زیستی و اکوسیستم‌ها و ظرفیت‌سازی محقق شد.

نتایج و دستاوردها

وی در ادامه اظهار داشت که این پروژه با افزایش ظرفیت جوامع محلی، مشارکت مردمی را در مناطق روستایی با موفقیت ارتقا داد. این جوامع فعالانه در بازسازی اکوسیستم ها شرکت کردند و صندوق‌های اعتباری خرد محلی را برای کاهش فشار بر منابع طبیعی تأسیس کردند.

همچنین، شیوه های کشاورزی پایدار در اولویت قرار گرفتند و خانواده های روستایی برای مدیریت موثر منابع اکوسیستم محلی خود توانمند شدند. این امر نه تنها معیشت را بهبود بخشیده، بلکه جوامع را قادر ساخته تا بهتر با خشکسالی طولانی مدت و رویدادهای تغییر اقلیم سازگار شوند.

جی سی اظهار داشت: تلاش های این پروژه توسط یک رویکرد مشارکتی هدایت می شود که به طور فعال جوامع محلی را در حفاظت از محیط زیست خود درگیر می کند.

وی با تاکید بر اهمیت ظرفیت‌سازی فنی و نهادی، افزود: این پروژه آموزش‌های فنی گسترده‌ای را به کارشناسان ارائه کرد. همینطور پلت فرم آموزش الکترونیکی فائو تضمین می‌کند که درس‌های آموخته شده و بهترین شیوه‌ها به مخاطبان بیشتری انتشار یابد.

نتایج ارزیابی پایانی مستقل پروژه در سال ۲۰۲۲ تأیید می کند که پروژه تا حد زیادی در ایجاد پایه و اساس رویکرد مشارکتی و یکپارچه زمین و جنگل در دو زیرحوضه آبخیز منطقه پایلوت موفق بوده است و این دستاوردها با اولویت های ملی ایران همسو هستند.

فائو آماده ادامه همکاری

جی سی در سخنرانی خود تعهد فائو را به موفقیت مستمر پروژه ابراز کرد و تصریح کرد: “فائو آماده است تا مشارکت خود را در نتایج موفقیت آمیز این پروژه مشترک ادامه دهد. هدف ما این است که تجربیات و درس های ارزشمندی که در طول این پروژه به دست آورده ایم را افزایش دهیم تا در سایر مناطق کاری در آینده به کار گرفته شود.”

وی افزود: ما مشتاقیم تا همکاری خود را با شما گسترش دهیم تا نتایج این پروژه موفق را تعمیم داده و پروژه های جدید را در آینده توسعه داده و اجرا کنیم.”

جی سی در خاتمه گفت: پروژه احیای مناظر جنگلی و اراضی تخریب شده ضمن پایان یافتن، فصل جدیدی را در مدیریت پایدار زمین در ایران آغاز می نماید. از آنجایی که ما با چالش های رایج تخریب زمین، بیابان زایی و خشکسالی روبرو هستیم، این پروژه به عنوان یک الگو و منبع الهام عمل می کند تا راه‌حل‌های توسعه‌یافته و اجرا شده در سراسر کشور و فراتر از مرزهای آن گسترش یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.