خانه / صفحه اصلی / سدسازی خشونت علیه زنان روستایی را تشدید می کند

سدسازی خشونت علیه زنان روستایی را تشدید می کند

۲۵ نوامبر #روز_جهانی_منع_خشونت_علیه_زنان است و آغاز ۱۶ روز فعالیت برای حقوق زنان و منع خشونت است که تا دهم دسامبر ادامه دارد. شعار امسال «اتحاد و سرمایه‌گذاری برای جلوگیری از خشونت علیه زنان و دختران بدون هیچ بهانه‎‌ای» است. آب و چالش های آن بیش از هرچیز زنان را به دام نا امنی می افکند. از کولبری آب  و فقدان دسترسی به آب سالم گرفته  تا پروژه های آبی همه و همه می توانند بستری برای تشدید خشونت علیه زنان ایجاد نمایند.   سدسازی نمونه بارزی از این بسترهای خشونت زاست.  سدسازان وقتی در خصوص غرق کردن روستاها در فرآیند سدسازی مورد سوال قرار می‌گیرند؛ با این توجیه که به مردان خانواده و مالکان پول می پردازند و زمین‌ها را می‌خرند خود را تبرئه می کنند. اما در این میان چون اکثریت زنان نه مالکند و نه سرپرست کاملا فراموش می شوند.
اما حقیقت این است که اگرچه زنان مالک منابع نیستند اما نقش مهمی در اداره زمین و منابع آن داشته و البته مدیریت درآمد خانواده نیز برعهده دارند.

زنان در تمام مراحل کشاورزی از آماده سازی تا کاشت محصولات گرفته تا داشت و برداشت مشارکت دارند. آنها همچنین محصولات فصلی و سایر محصولات جنگلی را در بازارهای محلی فروخته و اقتصاد خانواده بویژه نیازهای خاص دخترانشان را برآورده می سازند. زنان بخش مهمی از سایر فعالیت‌های اقتصادی مانند دامداری و مرغداری، حتی ماهیگیری های کوچک را مدیریت کرده و معمولاً از این درآمدها برای آموزش فرزندانشان استفاده می کنند.
آنها همچنین حافظان میراث فرهنگی و صنایع دستی اند و حس تعلق به مکان آنها بسیار قوی است.
اما سدسازی و غرق کردن روستاها تمام این زندگی را نابود کرده و هیچ جایگزین و خسارتی به زنان ارائه نمی شود. هرچند این خسارت‌ها غیر قابل جبران است و در نهایت زنان را یا حاشیه نشین شهرها می کند و یا در مکانی دیگر رها شده و سرپرستان آنها با پولی که از پیمانکاران گرفته اند برای کار به حاشیه شهرها می روند. گاه برمی گردند و گاه نیز برنمی گردد و زنان در فقر و تنهایی با کودکان سالمندان رها می شوند.
علاوه بر این سدسازی جوامع را به دو دسته پایین سد و بالای سد تقسیم کرده و توازن اجتماعی و معیشت را همانند توازن اکوسیستم برهم می زند. مطالعات اجتماعی و فرهنگی سدها این مسائل را در نظر نگرفته و بیشتر به مضحکه ای می ماند.
سدسازی بر روی رودخانه های دائمی شاید برای پیمانکاران و سوداگران سدسازی پر سود باشد، اما ویران کننده صدها خانواده در طول حوضه آبریز است. /مهتا بذرافکن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.