خانه / مقاله / خشکسالی ازدواج کودکان را تشدید می کند.

خشکسالی ازدواج کودکان را تشدید می کند.

گرمایش جهانی باعث افزایش خشکسالی و سیل شده و درآمد کشاورزان را کاهش داده است، پیامد این امر ازدواج کودکانی است که در این خانواده ها از فقر رنج می برند.دختران نوجوان از جمله مهمترین قربانیان خشکسالی اند و تغییر اقلیمند.

در کشورهایی که با خشکسالی دست و پنجه نرم می کنند، ازدواج کودکان بسیار افزایش پیدا کرده است . حدود ۱٫۵ میلیون دختر در مالاوی به علت تغییرات آب و هوایی در خطر ازدواج هستند و این تعداد قابل توجهی است. والدین این دختران می گویند که قادر به تامین معاش و نیازهای آنها نیستند. این کودکان علاوه بر این با خطر سوء تعذیه مواجهند، اکنون با خطر ازدواج در کودکی نیز روبرو می باشند. والدین می گویند این یک انتخاب سخت اما ناگزیر است و در شرایط موجود آنها انتخاب بهتری ندارند. این دختران به دلیل فقر خانواده ها از تحصیل باز مانده و تنها راهی که برایشان می ماند ازدواج است . در حقیقت این دختران نوجوان قربانی وضعیتی می شوند که در ایجاد آن هیچ نقشی ندارند. گاهی اوقات ازدواج به عنوان یک راه حل برای زنده ماندن است و دختران برای گریز از گرسنگی و به امید دست یابی به شرایط بهتر در خانواده شوهر تن به ازدواج می دهند.

کارلین ۱۵ ساله است، هوراویو ۱۶٫ ساله اند دو سال بعد از این که رودخانه محل زندگی شان در موزامبیک خشک شدازدواج کردند. کارلین می گوید :« یادم می آید زمانی که پدرم در این روخانه ماهیگیری می کردو من ماهی ها را به فروش می رساندم، اکنون به ماهیگیران فکر می کنم و ماهی هایی که بدون باران مرده اند. » او کمبود باران را مهمترین عامل فقر خانواده اش می داند. کارولینا می گوید مدرسه مهمترین بخش زندگی اش بوده « من هرگز تمایل به ازدواج در سن نوجوانی نداشتم و دلم میخواست به مدرسه بروم اما چون خانواده ام غذای کافی برای خوردن نداشتند، پدرم و من مجبور شدیم که با ازدواج موافقت کنیم» او اولین فرزندش را به دلیل نبودن امکانات از دست داده و میگوید:«مطمئم هستم اگر شوهر و پدرم پول داشتند فرزندم را از دست نمی دادم .» پدرش می گوید : می دانم ازدواج برای او زود است. قبلا که ماهیگیری می کردم می توانستم او را به مدرسه بفرستم و تغذیه مناسب داشته باشد و به مدرسه برود. بعد از خشکسالی دیگر آب نبود و ماهیگیری تعطیل شد و من نتوانستم دخترم به مدرسه بفرستم و ازدواج کرد. اگر شرایط عادی بود او به مدرسه می رفت و در سن مناسب ازدواج می کرد.

صندوق جمعیت سازمان ملل تخمین زده است که در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۳٫۵ میلیون کودک زیر سن ۱۸ ازدواج کرده اند و این یعنی روزی ۳۷۰۰۰ کودک ازدواج نموده اند. از این تعداد ۴٫۴ میلیون ازدواج قبل از ۱۵ بوده است. یونیسف نیز در سال ۲۰۱۵ هشدار داد که اگر روند فعلی ادامه یابد تعداد کل عروسهای کودک تا سال ۲۰۵۰ می تواند بیش از دو برابر تا ۳۱۰ میلیون نفر خواهد شد. اگرچه دلایل متعددی برای کودکان ازدواج کودکان وجود دارد اما فقر مهمترین عامل است و تغیرات اقلیمی و خشکسالی دامنه فقر را گسترش داده و در حال حاضر میلیونها دختر نوجوان را تهدید می کند.

منبع گاردین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.