خانه / اشتغال و کارآفرینی زنان / داشتن حساب بانکی و مشارکت مالی برای زنان یک ضرورت در شرایط خشکسالی است

داشتن حساب بانکی و مشارکت مالی برای زنان یک ضرورت در شرایط خشکسالی است

اغلب بر اساس فرهنگ محلی مسئولیت مالی و مالکیتها معمولا مردانه است و زنان به نوعی « نان خور» محسوب می شوند، البته این تبعیض فرهنگی به قوانین رسمی کشور نیز اثر گذاشته و تبدیل به یک تبعیض سیستماتیک شده است و بر همین اساس مردان سرپرست مالی خانواده محسوب می شوند، و فقط درفقدان همسر به هر دلیلی آنها می توانند از این امتیاز استفاده کرده و سرپرست مالی خانواده شوند. سهم زنان از مشارکت در امور خانواده کمتر از مردان نیست، اما واقعیت این است که در امور مالی و درآمد شریک برابربا مردان نیستند. زنان همپای مردان مشغول به کار و تلاشند ، مثلا نقش های جنسیتی زنان روستایی به معیشیت خانواده مرتبط است و در نتیجه در درآمد نیز سهم دارند، اما اغلب مبلغی به عنوان خرجی از همسرانشان تقاضا می کنند که معمولا به صورت نقدی پرداخت می شود.
داشتن حساب بانکی برای زنان روستایی از آنجا اهمیت دارد که می توانند درآمد حاصل از فعالیت شان را در آن پس انداز کرده و استقلال مالی داشته باشند. استقلال مالی نقش مهمی در مشارکت درتصمیم گیری دارد و محدود کردن قدرت تصمیم گیری یکی از مهمترین موانع توانمندشدن است.
.

بر اساس گزارش بانک جهانی مالکیت حساب بانکی در کشورهای در حال توسعه از سال ۲۰۱۴ تا کنون ۱۰% افزایش داشته است و به ۳۶% رسیده اما هنوز شکاف جنسیتی وجود دارد و زنان ۹% کمتر از مردان از حسابهای مالی رسمی استفاده می کنند. آنها باید از مزایای داشتن این حساب و نقشی که می تواند در هنگام بحران ایفا کند آگاه باشند . صرفه جویی کوچک زنان یک ثروت بزرگ است که اگر به صورت پول نقد در جایی پنهان شود، در معرض انواع خطرات است ، ضمن این که سرمایه راکدی است که ممکن است در طول زمان از ارزش آن کاسته شود.
فقدان مشارکت مالی و عدم داشتن پس انداز مطمئن آسیب پذیری زنان را در شرایط خشکسالی بیشتر خواهد کرد. مثلا اگردر شرایط خشکسالی مردان از روستا مهاجرت کنند، حساب بانکی و اختیارات مالی شان هم با خود می برند و زنان نمی توانند از اندک درآمد ( مثلا یارانه های دولتی ) خانواده بهره مند شوند. البته این امر می تواند موجب عدم توانایی زنان برای تهیه مایحتاج خانواده شده و به شدت بر سلامت کل خانواده تاثیر گذار باشد. داشتن حساب بانکی یکی از راههای پس انداز کردن مبلغی از درآمد است که در هنگام نیاز می تواند بسیار کارساز باشد. دسترسی زنان به خدمات مالی رسمی می تواند اعتماد به نفس آنهارا زیاد کرده و آنها می توانند تصمیات مهمی بگیرند و انتخابهای بهتری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.