خانه / صفحه اصلی / پوشش زنان چالشی در عصر گرمایش زمین

پوشش زنان چالشی در عصر گرمایش زمین

پاییز هر سال دانشمندان گزارشی از انباشت کربن در کره زمین میدهند که خبرهای ترسناکی از آینده ای ناپایدار است. دهه پیش اقلیم‌شناس مشهوری هشدار داد که : «سیستم آب‌وهواییِ جهان شبیه حیوان خشمگینی شده که انگار داریم با ترکه او را کتک می‌زنیم».

گلن پیترز، یکی از دانشمندانی که در مرکز تحقیقات بین‌المللی آب‌وهوا و محیط زیست در اسلو این موضوع را تحلیل می‌کند، در مصاحبه با نیویورک‌تایمزدر سال ۲۰۱۳ با تأکید بر اینکه «دیگر زمان بیشتری باقی نمانده است» بیان می‌کند: «حال زمان آن فرا رسیده که همه آمادۀ مواجهه با این موضوع شوند».

اما گره درست همین جاست. چه کسانی و درچه سطوحی باید آماده مواجهه با این موضوع شوند و اساسا تصمیم گیری چه کسانی تعیین کننده و بر زندگی دیگران اثرگذار است؟

بدیهی است که باور به تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی یکی از مهمترین مسائلی است که کار سازگاری را دشوار کرده است چرا که بخشی زیادی از سیاسیون تاثیرگذار به این مساله باور ندارند. آپارتاید اقلیمی نیز پیامد همین عدم باورمندی سیاستگذارانی است که بیش از این که به داده های علمی باور داشته باشند به قضاو قدر باور دارند.

اما در هرحال یک چیز مسلم است و آن این است که هرچه پیش آید ضعیفترها و قربانیان نابرابری بیشتر آسیب خواهند دید و زنان بویژه در نقاطی چون خاورمیانه و شبه قاره که در خط مقدم آسیبند یکی از آسیب پذیرترین گروهها هستند.
شاید حق با گراسا ماشل، همسر نلسون ماندلا است که در نشست ۲۰۱۳ در این خصوص گفت : «دامنۀ این مشکل بسیار بیشتر از آن است که تاکنون بدان پی برده‌ایم.». دامنه ای که حتی پوشش را هم دربر می‌گیرد. پوشش زنان این مناطق که اغلب تیره، متعدد و سنگین است یکی از چالش های زنان در حوادث و بلایایی چون سیل و خشکسالی خواهد بود. تابش نور خورشید بر پوشش های تیره و سنگین آسیبهای جسمی همچون از دست دادن آب بدن در اثر تعریق زیاد به دنبال دارد و همچنین سنگینی و تعدد پوشش زنان موجب راحت غرق شدن آنان در جریان سیلها خواهد شد. در واقع تغییر در نوع و سبک پوشش زنان و سازگار کردن آن با شرایط پیش رو بویژه در روستاهای خط مقدم تغییرات اقلیمی یک راه سازگاری است که به دلایل فرهنگی و عرفی و مذهبی یک چالش دشوار نیزخواهد بود که جز با پادر میانی ریش سفیدان محلی، روحانیون و افراد تاثیرگذار بر اذهان میسر نخواهد شد. طراحان لباس با توجه به شرایط اقلیمی پیش رو باید در این مسیر سازگاری نقش آفرینی کرده و ضمن در نظر گرفتن وجوهات فرهنگی، عرفی و مذهبی هر منطقه، لباسهای سازگار با گرمایش را عرضه نمایند. بدیهی است که تاثیر بسیار خطرناک نور خورشید بر پوست، سلامت انسان را نیز تهدید نموده و بخشی از مسأله پوشش مناسب گرما در عصر تغییرات اقلیمی فراجنسیتی است./مهتابذرافکن

✔️نشر با ذکر منبع ✔️

🆔 T.me//RuralWomenIssues 👩‍🌾 ©

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.