خانه / صفحه اصلی / اهمیت تشکلهای صنفی در  حوزه کشاورزی

اهمیت تشکلهای صنفی در  حوزه کشاورزی

 

ایجاد تشکلهای صنفی : شبکه سازی در بحث اشتغال و توانمندی روستایی یکی از مهمترین  ارکان توسعه پایدار در ادامه شبکه سازی  است  که در این فرایند  به اشتغال همه اهالی روستا توجه می شود، اما وقتی موثر است که در قالب تشکلهای صنفی شکل گرفته و  زنجیره  های تامین محلی تشکیل داده و به زنجیره اصلی بپیوندند.  توسعه و استقرار نظام صنفی کشاورزی را می تواند بعنوان  یک نهاد برای جهت دهی و ایجاد بستر های مناسب مشارکت فعال افراد صنفی کشاورزی در چارچوب قانون و اساسنامه تشکیل شده و  با هویت بخشیدن به مشاغل بخش کشاورزی از حقوق مسلم کشاورزان دفاع نماید.

باتصویب قانون تاسیس « سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران» در تیرماه ۱۳۸۰ زمینه لازم برای تدوین و استقرار نظام صنفی کارهای کشاورزی در ایران فراهم گردید. به دنبال آن از سال ۱۳۸۲تلاش برای تدوین آیین‌نامه نظام صنفی کارهای کشاورزی در دستور کار دفتر امور تشکل‌های کشاورزی قرار گرفت . پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی در سال ۱۳۸۴تهیه و با امضای وزیر محترم جهاد کشاورزی به هیئت محترم دولت تقدیم گردید. پس از بحث و بررسی در کمیسیون‌های فرعی و اصلی هیئت دولت در هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۸۶آئین‌نامه اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی به شماره نامه ۴۰۲۶۰/ت۳۴۲۷۴ک تصویب و در۲۰خرداد ماه سال ۱۳۸۷برای اجرا به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شد.  براین اساس نظام صنفی کشاورزی به منظور دفاع از حقوق و منافع صنفی کشاورزان و تولیدکنندگان بخش کشاورزی و هویت بخشی به مشاغل کشاورزی با اهداف، ماموریت‌ها و برنامه‌های متنوعی در حوزه منافع صنفی کشاورزان و دفاع از حقوق شغلی، تامین امکانات و خدمات اجتماعی تولیدکنندگان و بهره‌برداران بخش کشاورزی تشکیل گردید.

 

داشتن یک تشکل صنفی  و شبکه سازی  می تواند :

  • بستری برای آموزش و توانمند سازی مداوم در زمینه مصرف و پایش مصرف و آشنایی با فناوریهای مدرن آبیاری ، الگوی کشت وسایر آموزشها فراهم کند.
  • از در روستاها با ایجاد زنجیره تولید  از هدر رفتن محصولات کشاورزی که در حقیقت بخشی از آبی است که هدر می رود جلوگیری  می نماید
  • جلب سرمایه گذاری در روستا و ایجاد اشتغال از فشار بر منابع آبی کاسته و بخشی از مردم روستا به سمت مشاغل جدید بروند و این امر به  پایداری روستا منجر شد و می تواند کاهش مهاجرت روستاییان به شهرها موثر باشد.

۳ـ  برای بخشی از جوانان که توانایی تامین اولیه برای شروع یک کار در روستا ندارند فرصتهای شغلی نو ایجاد می کند و موجب تنوع شغلی در روستاها می شود و همچین می تواند مقصدی جذاب برای  اهالی باشد که به دلیل بیکاری به حاشیه شهرها مهاجرت کرده اند تبدیل شده و مهاجرت معکوس اتفاق افتد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.