خانه / اشتغال و کارآفرینی زنان / تنش آبی فقرزاست/راه حل چیست؟

تنش آبی فقرزاست/راه حل چیست؟


اگرچه کشور دوسال گذشته بارشهای خوبی داشته، اما این بارش ها موجب رفع تنش آبی در کشور نشده و هنوز شمار زیادی از روستاها در استان‌های مختلف از خراسان گرفته تا همدان و اردبیل مبتلا به رنج بزرگ تنش آبی هستند.

کم آبی و بی آبی بزرگترین تهدید برای پایداری یک سرزمین است چراکه هم زندگی روستایی و هم زندگی شهری را با بحران های گاه غیرقابل جبران مواجه می سازد. مهاجرت سرگردان و سرانجام حاشیه نشینی در شهرها یک انتخاب ناگزیز برای روستاهای درگیر ست.

در سال‌های اخیر دلیل غالب حاشیه نشینی ها از بین رفتن معیشت روستایی به خاطر کم آبی و ازبین رفتن بستر اشتغال از یک سو و نبود حداقل رفاه مانند دسترسی به آب سالم و برق و آموزش در مقاطع تحصیلی بعداز ابتدایی در روستااز سوی دیگر است.

از بین رفتن معیشت روستایی و پیامدی چون حاشیه نشینی هزینه های گزافی را متوجه شهرها و بطور کلی حکمرانی می کند. در نتیجه برای جلوگیری از حاشیه نشینی باید از مسأله مهمتر یعنی خالی شدن روستاها و فقرزایی شروع کرد. در این مورد هم پیشگیری نه تنها بهتر از درمان است، بلکه پر از برکت و ارزش افزوده هم برای مردم و هم برای سیستم حکمرانی است.

راه حل بلندمدت البته برنامه ریزی در حوزه اب برای پایدار کردن منابع اب است که بخشی از آن غیرقابل پیش‌بینی و بسته به بارش است و بخش دیگر آن با سرمایه‌گذاری بر روشهای آبخوانداری و آبخیزداری و احیای روشهای سنتی چون قنات، گوراب و اب انبار و.. میسر است که زمانبر است.

اما یک راه حل کوتاه مدت تغییر محور معیشت متکی به آب و «ایجاد اشتغال و درآمد زایی» بدون اتکا به منابع آب است. یکی از پایدار ترین راهها این است که می توان روستاهایی را که منابع آب شان به تحلیل رفته و معیشت و درآمدشان آسیب دیده را با استقرار صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی (اعم از کشاورزی دامداری، شیلات و گیاهان دارویی) به حلقه بعدی روستاهای دیگری که درحال تولیدند تبدیل کرد و با ایجاد اشتغال پایدار متناسب با زندگی روستایی تاب آوری را افزایش داد.

در این مدل کشت و تولید در یک استان صورت می‌گیرد و درآمدزایی می کند و صنایع تبدیلی و تکمیلی در قالب کسب و کارهای خرد در جایی دیگر..

چرا هنوز بخش زیادی از زعفران، زرشک، عناب، ادویه جات، خرما و گیاهان دارویی ما خام فروشی و فله فروشی می شود؟ چرا برخی از کشورها با کمک دلالان محصولات روستایی ما را با ارزان ترین قیمت غارت می کنند و به نام خودشان برندسازی کرده و بازارهای جهان را تسخیر می نمایند؟ اینها ظرفیت‌هایی است که درصورت توجه و سرمایه گذاری می تواند از یک سوروستاهای خشکیده و گرفتار در تنش آبی ما را از فقر و تخلیه شدن نجات بخشیده و به چرخه اقتصاد مولد بازگرداند و از طرفی شهرها را از حاشیه نشینی و پیامدهای آن تا حدود زیادی در امان نگه دارد.

اگر بجای پرداخت تسهیلات بی هدف، مشکل زا و بدهکارکننده؛ برنامه ریزی بگونه ای باشد که کارآفرینان و سرمایه گذارن با اتکا به توانایی جوانان تحصیلکرده و نیروی کار روستا به میدان آیند و بصورت غیرمتمرکز عمل کنند، ؛ روستاهای کشور می توانند تنگناهای یکدیگر را پوشش داده و با استفاده از ظرفیتهایشان زنجیره تأمین هم شوند و همدیگر را تکمیل کنند.

این امر به ایجاد اشتغال پایدار و فقرزدایی منجر شده و در نتیجه علاوه بر ایفای نقش موثر در اقتصاد کشاورزی، از مهاجرت سرگردان و تخلیه روستاها و حاشیه نشینی پیشگیری می گردد./مهتا بذرافکن

🆔 @RuralWomenIssues 👩‍🌾

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.