خانه / صفحه اصلی / جای خالی گردشگری مزرعه

جای خالی گردشگری مزرعه

در شبکه اجتماعی  اینستاگرام  یک صفحه دنبال می کنم به نام « yogi_kurma » . در این صفحه  خرمای کشور مسلمان اندونزی تبلیغ می شود. مراحل مختلف  خرما  کاشت و داشت و برداشت  بصورت تصاویر جذابی  نمایش داشته می شود.  نکته جالب این مزرعه معرفی گردشگری مزرعه  می باشد. خانواده ها  زنان و مردان و کودکان با عقاید مختلف در این مزارع حضور یافته و با فرایند کاشت و داشت و  برداتش و صنایع تبدیلی آشنا می شوند.

هوای اندونزی  از نظر گرما  و رطوبت با هوای  استان بوشهر و خوزستان  یعنی دو استان خرما خیز جنوبی یکسان است.  پس آب و هوا عامل بازدارنده این کسب و کار نیست.  به  نظر می رسد آنچه عامل بازدارنده این نوع گردشگری است، بلر خلاف نظر عموم مردم ، نه آب و هوای گرم و مرطوب ؛ بلکه سیاستگذاری دگم در حوزه گردشگری  از یک سو و عقب  ماندگی در درک  ابعاد مختلف گردشگری روستایی و ضعف صنایع مرتبط با کشاورزی   است که عملا  مانع بزرگی بر سر راه گردشگری است.

اندونزی همانند ایران کشوری مسلمان است، اما با در پی گیری سیاستهای تعامل و مدارا و با حفظ کرامت انسانی در برخورد با اعتقادات مردم توانسته است این چنین  گردشگری مزرعه را مدیریت کرده و خرمای خود را به جهان معرفی نماید. البته در کنار آن ایجاد صنایع وابسته به خرما با تکنولوژی روز نیز بسیار مهم است و در هر دو زمینه کشور ما بسیار عقب مانده است.  اگر بناست بر روی اقتصاد بدون نفت تمرکز کنیم ، ابتدا باید شیوه نگرش مان  به سبک زندگی  مردم جهان تغییر داده و این نگرش که همه باید مثل ما فکر کنند، بخورند و بپوشند را تغییر دهیم. بر همین اساس می توان قوانین  و مقررات را با توجه به این مسائل تغییر داده و  برای گردشگری  راهی باز کرد که ضمن احترام به عقاید و سبک زندگی محلی و روستایی و ملی ،  به عقاید و خواسته های گردشگران نیز احترام گذاشته شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.