خانه / وبلاگ / جنگل سپر بلای جوامع محلی در مقابل سیل

جنگل سپر بلای جوامع محلی در مقابل سیل

جنگل یک مجموعه پوشیده از گیاهان است که به دلیل دارا بودن لایه‌های مختلف ارتفاعی از جمله علفی، درخچهای و درختان انبوه که به آن اشکوب بندی گفته می‌شود، در زمان بارندگی هر کدام از این لایه‌ها، بخشی از باران را جذب می‌کنند.وی با بیان اینکه در صورتی که جنگلی وجود نداشته باشد حجم عظیم بارندگی جذب زمین نشده و موجب بروز روان آب می‌شود.

لاش‌برگ های جنگل که شامل بقایای گیاهان، برگ‌ها و شاخه‌های ریز است؛ یک محیط اسفنجی ایجاد می‌کند که مقادیر متناوبی از آب و باران را در خود نگه می‌دارد و این آب را به مرور از دست می‌دهد وموجب جذب  درلایه‌های زمین می‌شود. زمانی که باران با شدت زیاد به درخت برخورد می‌کند از طریق تنه آرام به ریشه و دیگر قسمت های پایین دست سرازیر می‌شود و سپس جذب زمین می‌شود که به این فرایند “استم فلو” گفته می شود و این مجموعه می‌تواند تا ۹۰ درصد از ایجاد سیلاب جلوگیری کند.

اشتباهات در برداشت از جنگل و یا حرکات ماشین های آفرود این روند را به شدت دچار اختلال می‌کنند، آفرودها و ماشین‌های بزرگ با چرخ‌های پهن و سنگین فشردگی و کوبیدگی خاک را به همراه دارند و این سفتی خاک موجب می‌شود لایه اسفنجی کامل از بین برود و قابلیت جذب آب پایین بیاید و همین مسیر شیار که توسط چرخ ماشین ایجاد می‌شود روانآب ایجاد می‌کند. همچنین  زمانی که چوب آلات و شاخه‌ها از جنگل خارج می‌شود در حقیقت توان تولیدی آن را کم می‌کنیم بنابراین برگشت سرشاخه‌ها و برگ‌ها می‌تواند در ممانعت از بروز سیل جلوگیری کند و البته باید توجه داشت از تراکم بیش از اندازه آن جلوگیری شود. در صورتی که سرشاخه توسط  بارش، رانش و باد بیش از ظرفیت اکوسیستم وجود  داشته باشد آنرا می‌توان خارج کرد، بنابراین برگ و سرشاخه به تنهایی در حالت طبیعی مفید است. مهم‌ترین رکنی که درختان می‌توانند در مقابل سیل مقاومت کنند داشتن ریشه‌های عمیق است و هر گونه‌ای که به آب علاقه بیشتری داشته باشد ریشه سطحی دارد. و گونه هایی  که ریشه عمیق تری دارند می‌توانند در مقابل سیل مقاومت بیشتری داشته باشند. از آنجا که جوامع محلی در خط مقدم آسیب قرار دارند  باید توجه کنند که جنگل سپر دفاعی  آنها در برابر سیلاب است . لذا به همه افراد جامعه بویژه کودکان و نوجوانان و جوامع محلی از اهمیت  و  مخاطرات از بین رفتن جنگلها بگوییم تا همچون زندگی  به جنگل‌ها عشق بورزند.

آنها باید آموزش ببینند که جنگل را با همه زیبایی هایش درک کنند و برای حفظ آن بکوشند.  آنها بزرگترین و موثرترین سیل بند طبیعتند که زندگی موجودات زیادی، از جمله جوامع انسانی را از مخاطرات سیل محافظت می نمایند.  سیل‌های بنیان برافکن این روزها یک پیام مشخص دارد و آن این است که جنگل‌ها نابود شده و عده ای پرنفوذ با وجود حفره های قانونی و فسادهای سیستم جنگل ها رابه ویلا و املاک شخصی تبدیل کرده اند. سیل‌ها از یک سو و جنگل سوزی از سوی دیگر هشداری برای آینده ماست. در شرایط تغییرات اقلیمی ما بیش ازهر زمانی به جنگل‌ها نیازداریم و باید آنهاییکه چپاول شده بازگردانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.