خانه / مقاله / معدن‌کاوی بی‌ضابطه منجر به فقر و نابودی طبیعت می‌شود

معدن‌کاوی بی‌ضابطه منجر به فقر و نابودی طبیعت می‌شود

 

✳️ یک فعال محیط زیست استان فارس گفت:معدن‌کاوی بی‌ضابطه منجر به فقر معیشتی، نابودی منابع طبیعی و تخریب رویشگاه‌ها و زیستگاه‌ها می‌شود و با ادامه یافتن این روند زندگی انسان از حالت طبیعی و تعادل خود خارج خواهد شد.

#بهمن_ایزدی چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد:اهمیت ندادن به ایجاد معیشت اصولی و منطقی برای مردم یکی از مهمترین معضلاتی است که موجب شده ارزش‌های طبیعی یکی پس از دیگری تحت لوای معدن‌کاوی و یا هر نوع فعالیت بی‌ضابطه‌ای در طبیعت از دست برود.

این فعال محیط زیست ادامه داد: در حال حاضر ارزشمندترین بوم‌ناحیه‌های ما در مناطق کوهستانی و حتی دشت ها به برداشت موادمعدنی اعم از مواد شیمیایی یا سنگ‌ها با آلیاژ مس و آهن اختصاص داده‌ شده و می‌توان گفت معدن‌کاوی و فعالیت در حوزه معدن در کشور و به ویژه در استان‌های فارس و کرمان در شرایط کنونی گسترش بسیاری پیدا کرده است.

وی افزود: متأسفانه در نقاطی از استان فارس در خط الرأس کوه‌ها مانند ارتفاعات کوه‌های منطقه بوانات، روشن‌کوه، تنگ حنا و دیگر مناطق بدون در نظر گرفتن ضوابط زیست‌محیطی و کارکردهای اکولوژی اکوسیستم‌های کوهستانی، فعالیت های معدنی انجام داده‌اند و حتی در رأس کوه‌ها که منشأ تغذیه آبخوان‌ها است اقدام به برداشت سنگ معدنی کرده‌اند.

ایزدی اضافه کرد: اینگونه اقدامات نه تنها موجب تخریب مناطق ارزشمند و از بین رفتن پوشش گیاهی آن مناطق می‌شود بلکه در شبکه‌های هیدرولوژیک(وابسته به آب) منطقه نیز ایجاد اختلال می‌کند.
وی با بیان اینکه روبرداری از معادن در کشورهای توسعه‌یافته به ویژه برای شن و ماسه منسوخ شده‌است، گفت: روبرداری از برخی از معادن در استان فارس موجب ایجاد گسل‌هایی با تراشه‌های حدود ۷۰ متر می‌شود و شکافی که از این نوع اقدامات بین طبقات تحت‌الارضی خاک به وجود آمده خطرات جبران‌ناپذیری مانند رانش زمین را به دنبال دارد.

رئیس هیأت مدیره انجمن کانون سبز فارس افزود: ضایعات معدنی حاصل از انجام این اقدامات باعث تخریب صدها هکتار از رویشگاه‌ها و زیستگاه‌ها شده‌ است‌. لذا نیاز است که اینگونه اقدامات ساماندهی شود.
وی عنوان کرد: در کنار معادن سنگ باید دستگاه‌های سنگ‌شکن تعبیه کنند و از ضایعات همین معادن برای تأمین نیازهای شن، ماسه و دیگر مصالح ساختمانی بهره ببرند تا با این کار تخریب کمتری هم در طبیعت صورت بگیرد.

ایزدی گفت: برای اعطای مجوز راه‌اندازی معادن باید ضوابط زیست محیطی و بوم‌سازگان مختلف، حفظ هویت طبیعی و تعیین درجه پایداری بوم‌سازگان، میزان مصرف و نیاز ما برای اقدامات عمرانی و ساختمانی در نظر گرفته شود.
وی بیان کرد: افرادی که در مراحل اولیه راه‌اندازی معادن برای کسب مجوزهای بهره‌برداری از معادن تلاش می‌کنند، بیشتر نقش واسطه را دارند و وارد مرحله کار و اجرا نمی‌شوند. به همین دلیل ممکن است اطلاعی از پیامدهای ناشی از انجام این اقدامات بدون در نظر گرفتن ضوابط نداشته باشند.

این فعال زیست محیطی گفت: بسیاری از معادن که با دریافت پروانه بهره‌برداری، فعالیت های خود را آغاز کرده‌اند پس از تخریب یک منطقه وسیع و به هم ریختن منظرگاه و درهم‌ شکستن تعادل آن منطقه متوجه می‌شوند که موادمعدنی موردنظرشان در آن منطقه وجود ندارد و متأسفانه منطقه تخریب شده را به همان شکل رها می‌کنند و هیچگونه تلاشی برای ترمیم قسمت‌هایی که خودشان تخریب کرده‌اند انجام نمی‌دهند.
وی افزود: هرچند معدن‌کاوی برای یک عده قلیل ایجاد درآمد می‌کند اما برای تعداد کثیری از ساکنان یک منطقه به جز رنج و مشکلات چیزی به دنبال ندارد.

این فعال محیط زیست ادامه داد:سازمان صنعت، معدن و تجارت همچنین وزارت نیرو، سازمان جنگل‌ها و مراتع و سازمان حفاظت محیط‌زیست درباره دادن مجوز و موافقت‌های اولیه برای احداث معادن باید بررسی های دقیق داشته باشند.
وی عنوان داشت: طمع و افزون‌خواهی برخی از سرمایه‌گذاران در امور معدن برای کسب درآمد و از طرفی عدم دقت جدی سازمان‌های ذیربط در خصوص اعطای مجوزهای معدنی در مناطق مختلف موجب شده که تعادلات طبیعی در بسیاری از مناطق به هم بخورد.

ایزدی ادامه داد: با انجام چنین اقداماتی شاهد ویران شدن برخی از مناطق مانند منطقه روشن کوه بوانات در شمال فارس هستیم که به عنوان آخرین زیستگاه‌ خرس قهوه‌ای محسوب می‌شود.
وی اضافه کرد: احداث معادن در روستای روشن کوه درست روی سفره آبی و قنواتی که آب روستا را تأمین می کنند صورت گرفته و منظرگاه مسکونی آن منطقه را به شدت تحت تأثیر سوء خود قرار داده است.

[ ادامه 👇]

https://www.irna.ir/news/84470493/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.