خانه / صفحه اصلی / آبزی پروری  در ایران راه کاهش مخاطرات اقلیمی یا انباشت ثروت؟ 

آبزی پروری  در ایران راه کاهش مخاطرات اقلیمی یا انباشت ثروت؟ 

 

‍ مطالعه  سازمان ملل نشان می دهد که آبزی پروری پایدار می تواند امنیت غذایی با افزایش میزان غذاهای دریایی دردسترس مردم برای خوردن را در بهبود بخشد و جایگزین مناسبی برای برخی از ظرفیت‌های از دست رفته مخاطرات اقلیمی شود.

آبزی پروری اگر به درستی انجام شود  به  تولید غذای پایدار و رشد اقتصادی  در مناطق ساحلی و روستایی منجر خواهد شد و این منوط به مشارکت همه مردم است.

از آنجا که آبزی پروری مسئولانه  با اهداف هفده گانه  توسعه پایدار همسوست می‌تواند جایگزین مناسبی برای پایداری امنیت غذایی شود.

 

آبزی پروری در ایران  اما دقیقا برعکس عمل کرده است. در شمال برای آبزی پروری  جنگل‌های هیرکانی را قربانی جنگل تراشی کرده اند؛ در جنوب برای آبزی پروری سواحل راتخریب و حتی حریم جنگل‌های حرا که خود ثروتی بی بدیل برای معیشت جوامع محلی است نیز به اشخاص حقیقی واگذار کرده اند!!

جنگل‌ها تنها راه نجات ما  برای کاستن از فشار تغییرات اقلیمی است اما به راحتی و در جلو چشم نهادهای مسئول مورد تاخت و تاز قرار گرفته است.

 

گویی جامعه هدف آبزی پروری ثروتمندان و انباشت ثروت برای کسانی است که توان سرمایه گذاری پشت نقاب اشتغالزایی دارند  و منابع طبیعی طی قرادادهای طولانی مدت به آنها بخشیده می شود.

شواهد  مزارع پرورش میگو در جنوب ایران نشان می‌دهد  که در فرایند آبزی پروری در ایران نیز مانند بقیه حوزه ها مشارکت  جوامع محلی حذف  و انباشت ثروت هدفگذاری شده است. در هر مزرعه پرورش میگو یک تا ۳ نفر کار می کنند که آن هم برای فرار از بیمه و قراردادهای کاری از کارگران افغانستانی یا جویندگان کار غیربومی که ادعایی در خصوص بیمه و قرارداد نداشته باشند استفاده می شود.

 

با اشغال سواحل روستایی توسط ثروتمندان (که بعید نیست بخشی از این زمین های ساحلی تبدیل ویلا شود)؛ دسترسی روستاها به منبع معیشت از دریا قطع گشته است.

 

درحالیکه در جهان مشارکت جوامع محلی در قالب تعاونی های آبزی پروری، حفاظت از جنگل‌های حرا و محیط زیست دریایی مهمترین شاخص آبزی پروری است؛ در ایران این مدل آبزی پروری سرانجامی مانند غارت آب‌های زیرزمینی توسط طبقه برتر به نام توسعه کشاورزی به روستاها تحمیل خواهد کرد./ مهتا بذرافکن

 

©

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.