خانه / اخبار مرتبط / صندوق خُرد زنان روستایی از تسهیلات اشتغالزایی سهمی ندارد

صندوق خُرد زنان روستایی از تسهیلات اشتغالزایی سهمی ندارد

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر امور زنان روستایی و عشایری وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۲ هزار و ۳۰۰ صندوق خُرد زنان روستایی کشور از تسهیلات اشتغال پایدار و اشتغال روستایی سهمی ندارد.

فروغ السادات بنی هاشم روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: انتظار می رفت دولت برای حمایت بیشتر از صندوق های خُرد زنان روستایی، سهم ویژه ای از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تسهیلات اشتغال پایدار و روستایی اختصاص دهد اما بدلیل اینکه این صندوق ها به عنوان نهادهای محلی شناخته می شوند از این تسهیلات دولتی محروم ماندند.
به گفته وی، دولت برای حمایت از این صندوق ها در سال جاری به هر صندوق پرداخت ۳۰۰ میلیون ریال تسهیلات در ۲ نوبت را تصویب کرده اما این میزان تسهیلات برای تحقق اهداف صندوق های زنان روستایی قابل توجه نیست.
وی افزود: تدوین راهکاری جدید برای حمایت مالی دولت از صندوق های خرد زنان روستایی و استفاده آنان از تسهیلات اشتغال پایدار و روستایی لازم است و با این اقدام می توان زنان روستایی را به نقش آفرینی بیشتر در توسعه اقتصادی و معیشت جامعه دعوت کرد.
مدیرکل دفتر امور زنان روستایی و عشایری وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: این تسهیلات برای حمایت از اشتغال، کسب و کار زنان روستایی به صندوق ها از سوی بانک توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید پرداخت می شود.
بنی هاشم یادآور شد: هم اکنون ۲ هزار و ۳۰۰ صندوق با ۸۰ هزار عضو در کشور فعال هستند و میزان سرمایه آنها نیز ۸۰ میلیارد ریال برآورد شده است.
وی اضافه کرد: هر صندوق به صورت میانگین حدود ۳۰ تا ۴۰ نفر از زنان روستایی را به عضویت خود درآورده و ۷۰ درصد سرمایه آنها از سوی زنان روستایی و ۳۰ درصد نیز از سوی دولت تامین شده است.
وی گفت: عمده فعالیت اعضای این صندوق ها در رشته های بسته بندی، فرآوری محصولات کشاورزی، گیاهان دارویی، صنایع دستی، امور دام، ماهی های تزئینی و پرورش ماهیان سردآبی و گرم آبی است.
مدیر ترویج و هماهنگی کشاورزی کردستان هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در این استان ۲۲ صندوق زنان روستایی ایجاد شده که حدود ۵۹۱ بانوی روستایی در آنها عضویت دارند.
حجت الله کوشا گفت: حدود ۲ میلیارد و ۵۰ میلیون ریال از سرمایه های بانوان روستایی در این صندوق ها جمع آوری شده و دولت نیز برای حمایت از آنان حدود یک میلیارد و ۹۷۰ میلیون ریال کمک کرده تا در نهایت جمع سرمایه گذاری در این صندوق ها به چهار میلیارد و ۲۰ میلیون ریال برسد.
وی اضافه کرد: تاکنون تسهیلات دولتی ۳۰۰ میلیون ریالی به ۱۴ صندوق در استان کردستان پرداخت شده است.
فعالیت صندوق‎های زنان روستایی از سال ۱۳۸۰ شروع شد و تا سال ۹۴ حدود ۹۰۰ صندوق در کشور تشکیل شده بود اما با حمایت های دولت از این سال به بعد تعداد صندوق ها به ۲ هزار و ۳۰۰ مورد افزایش یافت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.