خانه / مقاله / ایدز و هزار و یک مساله

ایدز و هزار و یک مساله

 

⛔️ انتشار یک ویدئو از اعتراض مردم یک روستا به ابتلا به ایدز سر و صدای زیادی به پا کرده و از دیروز به تیتر اول رسانه های داخلی و خارجی تبدیل شده است.

از آنجایی که ایدز بیماری است که از یک مسأله پزشکی به یک مساله‌ فرهنگی تقلیل یافته، وقتی نام ایدز به میان می آید، پای آبرو و حیثیت هم به میان می آید و همین گره خوردن ایدز به آبرو موجب شده که وقتی پای ایدز به میان آید حیثیت و آبرو هم وزن شان سنگین شده و همه از مردم عادی گرفته تا مسئولان در جهت توجیه، انکار و پاک نمودن مسأله واکنش نشان دهند.

تاریخچه ایدز در کشور نشان می‌دهد که همین رویکرد موجب شد که ایدز تبدیل به تابویی شود که علیرغم نیاز فوری به آموزش‌های پیشگیرانه، آموزش از طریق سیستم آموزشی رسمی و کم و بیش غیر رسمی به ویژه در جوامع سنتی تر مانند روستاها به محاق رود.

اما چرا جامعه به ایدز اینقدر حساس است و به دهها نوع بیماری و خطری که توسط خود مدیران و مسئولان به روستا وارد شده حساس نیست؟

رهاسازی ودفن غیراصولی زباله ها، از جمله زباله های فوق خطرناک بیمارستانی و صنعتی در روستاها در جنگل‌ها و مراتع و در جوار زمین های کشاورزی و منابع آب به مراتب از ایدز خطرناک‌تر است اما هر روز دارد تکرار می شود و اراده ای هم برای حل آن نیست.

رها سازی پسماندهای صنعتی در رودخانه ها، تزریق در زمین و آلوده کردن منابع زیر زمینی مانند آنچه در شهرستان جم در استان بوشهر اتفاق افتاده، در سواحل دریا که محل صید و زندگی روستاهای ساحلی است بویژه در سواحل خلیج فارس، آلودگی های گوگردی و پتروشیمی ها در عسلویه و دهها و دهها مورد دیگر در استان مرکزی، بوشهر، خوزستان، گیلان، مازندران، گلستان و.. بیماری های هولناک پوستی، انواع سرطان ها، مشکلات ریوی و خونی برای هزاران هموطن روستایی رقم زده است اما چون با آبرو پیوند نخورده هیاهویی و حساسیتی هم هم بر نمی انگیزد که روابط عمومی وزارت صنعت، نفت، بهداشت، نیرو و محیط زیست و..ناچار به پاسخگویی شوند.

مهتا بذرافکن : کانال نشریه زنان روستایی و عشایری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.